Ліцеїст №23

Туристичними шляхами країни

8 жовтня 2006 року ми, учні ІІІ-М курсу, разом зі своїми учителями Замирайло Н.О., Кошарук О.О. та Валантирець Н.В. відвідали столицю нашої держави місто-герой Київ. Ми побували в Києво-Печерській лаврі, побачили велич Софіївського собору, намилувалися красою осіннього Хрещатика.

Київ – чудовий восени… Маса вражень, позитивні емоції – це те, що переповнювало нас під час пішохідної подорожі містом-легендою, тому ми запланувати відвідати Київ ще не один раз.

А на початку листопада (з 1 по 4 листопада) учні ІІІ-М курсу ІІ-Б, ІІ-М, І-Б та І-М курсів відвідали старий Львів. Екскурсія була дуже цікава та захоплююча. По-перше нам дуже сподобалось подорожувати до Львова, тому що ми всі разом з нашими вчителями Оленою Олександрівною та Наталією Василівною їхали протягом 14 годин потягом. Нам усім було дуже весело.

Львів дуже старовинне, загадкове місто. Старовинні будинки, бруківка, церкви, собори. музеї милували наше око. Протягом двох днів ми відвідали дуже багато цікавих історичних місць. Найбільші враження балу від відвідування Ратуші. Загальна кількість сходинок від головного входу до оглядового майданчика вежі – 408, а кількість сходинок в самій вежі – 306. Ми помітили, що у мешканців Львова незвичайний акцент, але він нам сподобався, і ми намагалися говорити щирою українською мовою, імітуючи львівську говірку.

Проживали усі в комфортному готелі «Явір», де нас дуже гостинно зустріли. Окрім того, що ми дуже добре провели час, ми ще й дізналися багато цікавого про це місто, і вирішили ще неодноразово повертатись до Львова для зустрічі з прекрасним.

Ліцеїсти-мандрівці

Наука об’єднує світ

Ліцеїсти вже мають великий досвід роботи в телекомунікаційних проектах, так вже 5 років ми працюємо в програмі I*EARN (Міжнародна освітня та ресурсна мережа), яка дає можливість виконати творчі роботи за різними темами. Наприклад, минулого начального року ліцеїсти працювали в проектах «Долі наших рідних, обпалені війною», «Двір мого дитинства», «Живемо ми в школі, чи виживаємо?», «Подарунок для мами», «Посмотри как он хорош, мир в котором ты живешь!», «Які цікаві ці тварини!».

В цьому навчальному році ліцей долучився ще до однієї міжнародної програми, назва якої Science Across the World (SAW) – Наука об’єднує світ. Ця програма координується Британською Радою в Україні. Мета програми – через залучення учнів до роботи над спільними проектами створити умови для пізнання світу науки у своїй країні та розповсюдження досвіду у всьому світі. SAW – міжнародний освітній проект, який дає можливість представникам різних культур та країн спілкуватися та спільними зусиллями вивчати життєвоважливі соціальні проблеми. Робота у цій програмі відбувається на сайті www.scienceacross.org, де шістьома мовами розглядаються питання захисту оточуючого середовища та інші важливі проблеми, як то: «Побутове сміття», «Що ми їмо?», «Глобальне потепління», «Як бути здоровим», «Рослини у нашому житті» тощо.

Наприкінці жовтня вчителі ліцею Кошарук О.О. та Замирайло Н.О. відвідали м. Одесу, де взяли участь у триденному навчальному семінарі програми «Наука об’єднує світ». На семінар запрошувались викладачі англійської мови та вчителі природничих наук. Він проводився Британською Радою в Україні та був присвячений знайомству з темою «Зміна климату» освітньої програми для школярів «Наука об'єднує світ». Під час семінару був проведений практикум «Блоги для успішної співпраці». Блог, розроблений нашими вчителями, можна переглянути за адресою http://smilaliceum.blogspot.com. Блог в Інтернеті – це сайт, який містить щоденник подій. Так на блозі http://smilaliceum.blogspot.com ви можете познайомитись із ходом роботи ліцеїстів над проектами програми «Наука об’єднує світ».

Сподіваємось, що участь учнів та вчителів ліцею у програмі «Наука об’єднує світ», дасть можливість учням ліцею пізнати світ науки по-новому та вдосконалити їх вміння роботи в телекомунікаційних проектах.

Заступник директора ліцею А.П. Забарна.

28–го жовтня на сцені МБК був презентований спільний проект Міського будинку культури та природничо-математичного ліцею - літературно-музична композиція, присвячена 62-ій річниці визволення України від фашистських загарбників. На заході були присутні ветерани Великої Вітчизняної війни, громадськість міста, ліцеїсти, учні інших шкіл та їх наставники.

Урочиста та зворушлива атмосфера панувала в залі МБК, де відбувалася зустріч двох поколінь – ветеранів Великої Вітчизняної війни та юних смілян-ліцеїстів. Учні ліцею свято зберігають пам’ять про далекі буремні події, створюючи Книгу пам’яті «Долі наших рідних, обпалені війною». Окремі сторінки цієї святої для кожного ліцеїста книги були презентовані на цій зустрічі.

Учні ліцею : Карась Анна, Косяк Анастасія, Петрова Оксана, Сигида Андрій, Кончаківська Юлія, Пирогова Катерина, Опанасенко Наталія та Захарова Настя щиро і схвильовано представляли окремі матеріали із Книги пам’яті, читали поетичні рядки, присвячені воєнному лихоліттю:

Уклін вам від трьох поколінь,
Що воєн у долі не знали.
За те, що ви брали Берлін,
Фашистську чуму доконали.

Ми у вічному боргу перед тими, хто зі славою повернувся з фронтових і партизанських доріг, хто недосипав і недоїдав на заводах і фабриках, на полях і фермах, хто тяжко страждав, одержуючи похоронки, кого душив у неволі чужоземний чобіт.

Але найбільший неоплатний борг у нас перед тими, хто не дожив до світлого переможного дня, чиї імена навічно викарбувані на пам’ятниках та обелісках, ввійшли в пісні, спогади і легенди. Ми дбайливо зберігаємо пам’ять про подвиги наших дідів і прадідів, як святиню, бережемо їхні нагороди, фронтові листи і фотографії.

Під час святкового заходу ліцеїсти розповіли про фронтові історії своїх рідних та земляків: Стрижаченка Олекся Аврамовича, Каменецьких Анатолія Ізраїловича та Олександри Олексіївни, Озюменко Ольги Іванівни, Михайлюка Іллі Борисовича, Лукія Макара Миколайовича, Щербини Савки Андрійовича, Доброноженко Раїси Павлівни, Солов’я Аврама Климовича, Сербової Тетяни Іванівни.

Святковий захід супроводжував виступ хору ветеранів, пісні у майстерному виконанні якого не залишили байдужим жодного із присутніх у залі. Низький уклін вам, дорогі наші ветерани, за те, що вистояли, зберегли нашу землю від поневолення, дали майбутнє нашим дітям, зберегли любов до пісні.

І нехай пам’ять нових поколінь
В любов закарбується щиру.

В цьому навчальному році ми плануємо продовжити публікації окремих сторінок Книги пам’яті на шпальтах газети «Ліцеїст».

І.А.Хроменко

Всеукраїнський осінній колоквіум школярів

З 17 по 20 жовтня в Ужгороді проводився дев’ятий Всеукраїнський колоквіум «Космос. Людина. Духовність», куди прибули 22 команди з найрізноманітніших куточків України. 96 учасників мали нагоду показати свої вміння перед однолітками та професорами. Ті, хто зробили це найкраще отримали винагороду – призові місця.

17 жовтня, в першій половині дня, всі команди заселялися до готелю, де ми жили протягом чотирьох діб. Цього ж дня, після урочистого відкриття колоквіуму, нас запросили на екскурсію по місту. Вражаючою була культура та історія Ужгороду. Наступний день був дуже насичений. Кожен учасник, попередньо обравши секцію до якої відноситься його наукова робота, виконував завдання різнопрофільного тестування. Пізніше учнів розподілили до різних аудиторій де вони захищали наукові роботи, кожен в своїй секції. У 8-ми різних секціях розглядалися різні можливі аспекти поєднання космосу, людини і духовності. Після важкого дня, всі відпочивали і чекали результатів. В четвер була не менш захоплююча екскурсія по Закарпаттю. Ми відвідали Мукачівський та Ужгородський замки, скуштували води в одному з оздоровлюючих санаторіях. Ті, хто був там вперше, були вражені красою Карпат. Вже під вечір ми поверталися до готелю, де нас чекали результати тестів. Останній день мав урочистий характер. Після нагородження переможців і закриття колоквіуму всі роз’їхалися по домівках. В цілому ми були задоволені поїздкою. В ліцей ми привезли грамоту за друге місце в секції «Українці в космосі», здобуте Затхей Анастасією та диплом учасника в секції «Крізь простір і час» Коржа Євгенія.

Керівник команди Чуйко О.В., вчитель фізики