Головна Новини Новий польсько-німецько-український проект «Вода не має кордонів»

Новий польсько-німецько-український проект «Вода не має кордонів»

Автор: Svetlana
Вівторок, 23 травня 2017 16:01

Чотири роки поспіль у травні ліцеїсти вирушають у навчальну подорож до Європи, щоб зустрітися з однолітками та разом реалізовувати завдання цікавих проектів, у яких працюють протягом року у своїх школах.

З 15 по 19 травня 2017 року у місті Рена, що в Німеччині, відбулася чергова зустріч за програмою тристороннього учнівського обміну,  у якій взяли участь учні та вчителі публічної гімназії з міста Чарнкова (Польща), регіональної школи імені Каті Кольвіц з міста Рена (Німеччина) та Смілянського природничо-математичного ліцею (Україна).

Цього року тема проекту – «Вода не має кордонів». Мета проекту – через мистецтво, біологічні та хімічні експерименти та Інтернет - пошуки  показати стан річок та прилеглих до трьох країн морів, узагальнити отримані результати та запропонувати свої посильні шляхи вирішення проблем .

У складі інтернаціональної команди географів працювали Анна Галушка, Анна Чурілова та Олександра Черненко. Під час презентації результатів роботи  присутні побачили створену ними топографічну карту трьох країн з нанесеними на неї містами, розташованими вздовж річок – Дніпро, Ельба, Вісла, з найбільшими компаніями та підприємствами, що є ймовірними джерелами забруднення водних ресурсів важкими металами.  Кожна група виступила зі своїм баченням того, як можна покращити  стан довкілля.

Команда біологів, до складу якої увійшли Ірина Кисіль, Олександр Васильківський та Роман Григор’єв почали  досліджувати стан води у Балтійському морі під час поїздки до міста Вісмар. Незважаючи на дощову погоду, усі проби води були ретельно відібрані і досліди проведено. Наступного дня юні біологи виїхали до місця, де зустрічаються дві річки - Радегаст та Степіц, і продовжили свої досліди. Роман Григорєв разом з дівчатами з Німеччини займались дослідженням річкової фауни як індикатора забруднення або чистоти води. Одягнені у спеціальні  костюми, із сачками в руках, вони бродили по коліна у воді, ловлячи маленьких живих істот. Роману вдалося знайти дуже рідкісний вид, що може існувати лише у незабрудненій водоймі. Для презентації своєї роботи учні використали макрофото та озвучили відсоток хімічних елементів, наявних у воді. Результати були позитивними - вода доситньо чиста.

Анна Больмот, Альона Косенко та Софія Міщенко працювали в артгрупі. Вони теж почали підготовку до створення свого шедевра під час прогулянки берегом моря у Вісмарі. Знайдені мушлі, морські зірки, камінці – усе це було використано, коли вони створювали свій артпроект. На синьо-блакитному фоні майстерно написані маслом дві риби - яскрава жива і мертва, наповнена пластиковим непотребом, який опиняється в морі завдяки людям. Дівчата з Німеччини намалювали континенти світу, оточені океанами, у яких мігрують риби та сміття. Тенденція у бік зменшення риби та збільшення сміття. Під час презентації своїх проектів креативні художники закликали відмовитись від використання пластикових пакетів та замінити їх на торбинки багаторазового використання, сортувати сміття. Stop pollution! Think Green!

А якою незвичайною була прогулянка морем під вітрилами на відреставрованому кораблі 14 століття! Дощ лив не припиняючись, було вогко, мокро і весело. Ігри та гарячий суп у напівтемному кубрику, гарячий шоколад та кава на палубі, цікаве спілкування з гідом, що розповідав багато цікавого про історію Вісмара та старий корабель.

Приємно було почути схвальні відгуки польських та німецьких колег про рівень володіння англійською мовою ліцеїстів, а полотно, написане нашими дівчатами, було одностайно визнано  найкращим артпроектом групи.

Ліцеїсти отримали корисний досвід проживання в німецьких сім’ях. Далеко не в усіх можна було порозумітись, використовуючи англійську мову, а не знаючи німецької,  треба було докласти певних зусиль, щоб якось спілкуватись. Але і цей бар’єр було подолано. І хоча вільного часу було зовсім мало, у четвер після обіду усі сім’ї повезли гостей до міста Шверин оглянути знаменитий  Шверінський замок,  земля Мекленбурґ — Передня Померанія, побудований на замовлення великого герцога Мекленбург - Шверинського в середині XIX століття архітектором Георгом Адольфом Деммлером. Надзвичайно помпезний, побудований на острові, він оточений  мальовничими садами та гротами.

П’ять днів швидко минули і настав час розставання. На прощання станцювали бельгійку, танець, якому нас навчили польські друзі. Його можна сміливо назвати інтеграційним, адже постійно відбувається зміна партнерів , а рухи настільки легкі для запам’ятовування, що їх хочеться повторювати знову і знову.

І якось раптом усе закінчилося…

Залишилися щирі спогади та друзі з різних країн, а ще – певний досвід та позитивні емоції, що аж били через край під час розставання.

До побачення, Рена!.

До зустрічі у наступному році… у Смілі!