Головна Новини "Терни і зірки творчості Леся Курбаса". Вечір-портрет

"Терни і зірки творчості Леся Курбаса". Вечір-портрет

Автор: Svetlana   
П'ятниця, 17 березня 2017 12:56

«Людина, яка була театром»
(О. Дейч )


Кожна епоха народжує митців, які потрапляють на стрижень духовного й культурного життя нації, втілюючи у своїй творчості найістотніші риси народу. Їхнє мистецтво мовби вбирає в себе творчу енергію країни, особливо в драматичну добу, у часи виняткової напруги, піднесень, трагічних прозрінь і пророчих осяянь.

Саме таким велетнем був Лесь Курбас – одна з найвидатніших постатей українського культурного життя 20-х – початку 30-х років, один з провідних діячів відродження української національної культури. Він – актор і режисер, публіцист і організатор театру, театральний педагог і сценічний діяч, драматург і перекладач – глибоко своєрідний філософ-естетик (володів 9 мовами)

«Терни і зірки творчості Леся Кубаса» - вечір-портрет до 130-ї річниці від дня народження митця був проведений в Центральній міській бібліотеці ім. О. Журливої для ліцеїстів III-М курсу. Життя і творчість його були вміло представлені учням та поєднані з переглядом відеоматеріалів…

Ліцеїсти з цікавістю слухали запропоновану інформацію та переглядали відео...

Він випереджав свій час…

Курбасівський знаменитий театр "Березіль" (1992-1933) став розвідником у світі нової театральної мови. Художній шлях Курбаса - це шлях  від експериментального політичного театру до театру філософського.  Лесь Курбас синтезує містерію з театром новітніх інтелектуальних технологій і чуттєво-психологічних осяянь. Його кращі вистави: "Макбет" Шекспіра, "Гайдамаки" за Шевченком, "Газ" Кайзера, "Джіммі Гіґґінс" за Сінклером; вистави за п'єсами видатного українського драматурга Миколи Куліша та інших., які ніби передбачили пошуки Єжи Гротовського, Пітера Брука, Інгмара Бергмана, зайвий раз наголосивши на єдиних фундаментальних законах художньої самоорганізації.

Лесь Курбас був засновником спочатку політичного, а потім філософського театрів  в Україні.

У виставах свого філософського театру «Березіль» Курбас малював Всесвіт, де головним була особлива довіра до життя людини у всіх його суперечностях. «Березіль» був сміливим і міцним експериментальним колективом, у якому творили і грали Амвросій Бучма, Мар’ян Крушельницький, Наталія Ужвій та інші відомі митці того часу….

Гуманістична етика його театру, акценти на національних культурних пріоритетах і відкритість естетикам Заходу і Сходу стали звинуваченням митцю. У 1933 році Курбаса заарештували і відправили в один з таборів радянського ГУЛАГу - на Соловки. 1937 року його, разом з 1100 інших українських інтелігентів і інтелектуалів було розстріляно.
Лесь Курбас - фігура світового контексту, він - один з лідерів українського Розстріляного Відродження.

30 років творчість видатного діяча культури була під забороною.

Минали роки. Не роки –десятиліття. Пам'ять про Курбаса воскресла в Україні …Сьогодні  його ім’я назавжди серед плеяди славетних імен світового театрального мистецтва: К. Станіславського, В. Меєрхольда, Є Вахтангова, С. Міхоельса, С. Ахмателі…

Він робив надлюдські зусилля, щоб врятувати свій розум, врятувати українську культуру, зберегти її для нас, нащадків. А вже від нас залежатиме :  зникне це світло у безвісті чи горітиме в серцях в ім'я майбутнього.