Головна Новини Пам'ятаємо про Крути

Пам'ятаємо про Крути

Автор: Svetlana   
Вівторок, 31 січня 2017 15:10

«Стримайте ж ваші сльози, які котяться. Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, і Вітчизна збереже про них вдячну пам'ять на віки вічні». М. Грушевський.

Історична відеоподорож   під назвою «Пам’ятай про Крути»  днями пройшла для ліцеїстів I – Б курсу в Центральній міській бібліотеці. Ці героїчні й трагічні сторінки в історії посідають гідне місце в національній історичній пам’яті.

Битва під  Крутами відбулася 29 січня 1918 року на залізничній станції поблизу селища Крути за 130 кілометрів на північний-схід від Києва. Бій тривав  5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300-ми національно свідомими київськими студентами, що захищали підступи до Києва.

У перебігу військових дій битва вирішального значення не мала - та у свідомості багатьох особливого значення набула  завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крут.

На поховані у Києві, біля Аскольдової могили, президент М. Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Тичина присвятив героїчному вчинку вірш.

Десятиліттями історія битви або замовчувалася або обростала міфами і вигадками, як в закордонній, так і у вітчизняній історіографії. Лише згодом, у 2006 році на місці битви встановлено пам’ятник.

Юнаки - герої пішли  в безсмертя, показали приклад мужності, відданості, незборимості духу. Вони були щасливими, тому що першими підняли своє чоло  на захист молодої Української держави. Їм було лише по 14-17 років. Це однолітки наших ліцеїстів. І дуже хочеться, щоб сучасна молодь цінувала свою незалежність, любила свій народ і у відповідальну хвилину не занепадала духом, а, наслідуючи приклад студентів, з гордістю могла заспівати: « Ще не вмерла України ні слава, ні воля…».

На заході була представлена книжкова виставка під назвою: «Понад  Крутами вічність у сурми сурмить…»

З глибокою пошаною сприймали ліцеїсти розповідь, тому що сповнена вона була душевного трепету та гордості за тих, хто твердим поступом зробив упевнений крок, захищаючи свою Батьківщину.

А в ліцеї теж пройшли тематичні виховні години на тему «Пам’яті героїв Крут присвячується…». Учні дізналися про молодих героїв, що полягли під Крутами та переглянули документальний фільм «Пам’ятай про Крути!»