Головна Новини Подорож до перлини Білої Церкви - дендропарку "Олександрія"

Подорож до перлини Білої Церкви - дендропарку "Олександрія"

Автор: Svetlana   
Четвер, 03 листопада 2016 16:26

Під час осінніх канікул ліцеїсти не гаяли часу надаремне, а продовжили подорожувати рідною Україною.

Цього разу подорож була до Білої Церкви з метою помилуватися осінніми барвами та красою перлини міста — дендропарком «Олександрія».

Дендрологічний парк «Олександрія» Національної академії наук України розміщено на околиці старовинного міста Біла Церква, поряд з чарівною річкою Рось. Він належить до числа найбільших парків в Україні і охоплює територію в 400 га.

Парк було створено понад 200 років тому родиною великого землевласника, графа Франциска Ксаверія Браницького, як предмет родинної гордості та магнатської величі.

Незважаючи на складні історичні потрясіння, парк зберіг головні ландшафтні композиції і на сьогодні є унікальною пам’яткою садово-паркового мистецтва кінця XVIII — початку XIX ст.

Над його створенням працювали відомі в Європі архітектори та садівники.

 

Композиційною основою парку є природний лісостеповий ландшафт, утворений дубовим лісом у поєднанні з галявинами, луками та водними об’єктами. Природні пейзажі органічно поєднані з архітектурними спорудами — павільйонами, альтанками, колонадами та містками, виконаними в романтичному стилі.

Колекція парку налічує близько 2500 видів, різновидностей та форм рослин.

«Олександрія» — зразок ландшафтного парку з елементами романтизму та сентименталізму.

Ми вперше відвідали парк і просто були вражені могутніми деревами, що створюють чудові пейзажні композиції та художні поєднання відкритих та закритих просторів і дальніх перспектив.

Розташований на лівому березі річки Рось, парк ніби виростає з води, віддзеркалюючись на поверхні ставків, милується грою світла та тіні.

Усі були приємно враженими від побачених пам’яток архітектури.

Головний вхід до парку, побудований в класичному стилі; павільйон — Ротонда; «Руїни»; Колонада «Луна»; Китайський місток; скульптура Меркурія, Діани, Аполлона; пам’ятник Олександрі Браницькій; колона Єнца; джерело «Лев»; Палієва гора — пам’ятний знак Семену Палію та багато-багато іншого.

На території парку знаходиться 11 ставків.

Історія його тісно пов’язана з історією Білої Церкви.

«Олександрію» у різні роки відвідували Г.Р. Державін, О.С. Пушкін, Т.Г. Шевченко, Адам Міцкевич та сотні інших видатних людей минулих століть.

Прогулюючись затишними алеями, вдихаючи п’янке повітря, ніби відчували свою причетність до давно минувших днів та гордилися тим, що можемо споглядати місця, які колись милували Шевченка, пройтися тими ж доріжками, де походжали відомі люди.

Така нерозривна єдність через природу надає натхнення до життя.

На території дендрологічного парку «Олександрія» в 1962 році було засновано музей, у якому експонуються 15 скульптур з білого мармуру, роботи відомих італійських майстрів.

Пішохідна прогулянка по парку надавала незрівнянної насолоди, єднання з природою, її красою та силою.

Не можна було не доторкнутися до величних дубів та сосон, не можна було не милуватися прекрасними лебедями та дикими качечками, що ніби чекають вашого приходу і довірливо  підпливають до берега, чекаючи гостинця від відвідувачів, не вслухатися  у величну тишу осені, що аж бринить у повітрі, не відчувати гри зеленаво-жовто-багряних барв на могутніх деревах та кущах, гри світло-тіней, манливого ніжного шелесту природних водоспадів та фонтанів…

Ця прогулянка надала усім сили, натхнення, додала гармонії у душі, адже цей парк – острівок затишку, потрапляючи у який, хочеться зупинити час…

А продовженням цієї гармонії єднання з прекрасним стало відвідання католицької церкви уже у самому місті Біла Церква, де розмістився зал органної музики. Це костел святого Івана Хрестителя — колишня культова католицька будівля, яка розташована на історичному ядрі міста — Замковій горі.

У період січня-лютого 1990 року чеськими майстрами в костьолі було встановлено орган фірми «Рігер-Клосс» (нім. Rieger-Kloss), а 7 березня 1990 року відбувся перший концерт органної музики.

Ліцеїстам теж пощастило відчути насолоду від прослуховування творів Баха, Моцарта та інших композиторів XVII – XX ст. у виконанні солістки Білоцерківського Будинку органної та камерної музики, заслуженої артистки України Тетяни Орлової .

Задоволені, сповнені нових вражень, збагачені духовно, але трішки стомлені, повернулися ліцеїсти до рідної Сміли з величезним бажанням відвідати ці духовно величні місця ще раз, уже весною або влітку, щоб помилуватися красою дендропарку ще і під час буяння зелені та квітування.