Головна Євроклуб Наша діяльність Ліцеїсти активно працювали в німецько-польсько-українському проекті "Наші мрії про Європу"

Напередодні Дня Європи  делегація учнів  Смілянського  природничо – математичного ліцею: Тетяна Вергелес, Владислава Лупина, Ірина Кисіль, Анастасія Мельник, Валерія Нюкіна, Дарія Петроченко, Артем Труш, Олександра Черненко, Дмитро Чубін -  разом зі своїми учителями Тетяною Євгеніївною Ярмиш  та Тетяною Володимирівною Береговенко   вирушила до Польщі для  роботи в  німецько- польсько- українському проекті «Наші мрії про Європу».     Перший день зустрічі  9 травня став дійсно символічним:    у їдальні хостелу «Ханка», що в Познані,   зібралися представники з Німеччини, Польщі та України   саме в  День Європи та у вікопомний День Перемоги над нацизмом.  Підлітків із трьох країн  об’єднало  щире прагнення до спільного  життя в єдиному Європейському домі.  Теплі  рукостискання, радісні посмішки на обличчях дітей – все говорило про атмосферу миру, дружби  та підтримки.

Юні сміляни  п’ять днів   наполеливо працювали над темою «Кухня народів Європи»,  щоб гідно презентувати на міжнародному рівні  наші українські страви, представити національний  колорит саме в галузі кулінарії. Звичайно ж,  ліцеїсти познайомилися   з особливостями національної їжі  інших  країн, виконавши різноманітні завдання:  знайомство  з європейськими стравами, оформлення  кулінарної карти Європи.

Під час першої вечері разом в інтернаціональній компанії  делегація з ліцею презентувала українську кухню англійською мовою. Гостинні сміляни пригостили  поляків та німців  смаколиками власного виробництва: на святково оздобленім столику  були і великодня паска, і  пиріг із вишнями, і рогалики з сиром, і пиріжки з вишнями та капустою. Зрозуміло ж,  вінцем  частування стали бутерброди із чорного хліба зі  справжнім запашним  українським салом.

Досить цікавим і водночас нелегким  було завдання для міжнародних груп -  скласти питання  про актуальні проблеми в Європі та поставити їх  перехожим  на центральній площі Старого Ринку в Познані. Юних  представників трьох країн цікавило: «Чи Європа нині безпечна для проживання? Як покращити стосунки між країнами в Європі? Як поліпшити безпеку? Чи хотіли б Ви щось зміними? Чи слід Україні вступати до Євросоюзу? Чи слід Польщі приймати емігрантів?» Погодьтеся, що непросто брати інтерв’ю в абсолютно  незнайомих людей на вулиці, ще й задаючи їм питання англійською мовою.  Та перехожі із задоволенням ішли на контакт з  допитливими підлітками, хоча  по – різному відповідали й іноді неадекватно реагували на запитання юних  учасників проекту. Та найцікавішим виявилося запитання: «Що є найважливішим для європейця?» Відповіді були такими: «Самовдосконалення, самовираження, постійна робота над собою, працьовитість». Чесно сказати, українців у Євросоюзі хочуть бачити лише в тому разі, коли вони будуть наполегливо працювати і над собою, і над розвитком власної держави.

Потім три молодіжні делегації - з Німеччини, Польщі та України -  представляли   свої  держави у польському місті Чарнкові. В актовій залі Чарнківської публічної гімназії  лунала німецька, англійська, польська, українська мови. Діти   не відчували мовного бар’єру. Адже сучасний молодий європеєць має бути все ж хоч трохи поліглотом і, деякою мірою, дипломатом, а ще цікава робота  сприяє розумінню таких різних і водночас таких схожих підлітків з різних країн.  Гімназисти-поляки  запросили пожити у свої сім’ї на декільна днів  гостей - однолітків  з України та Німеччини.

Надзвичайно цікавим було підсумкове завдання: на довжелезному (майже 10 метрів) полотні паперу викласти у часовій та логічній послідовності  фото подій проекту  – від першого до останнього дня. Ця діяльність настільки захопила юних учасників, що на очах у декого навіть виступили сльози і радості ( позитивних відчуттів), і суму ( треба ж уже прощатися). Фінал  проекту «Наші мрії про Європу, 2016»  був урочистий і зворушливий.  Гостинні господарі гімназії міста Чарнкова підкреслили  важливість  творчої співпраці підлітків трьох європейських країн.  За цей короткий проміжок часу діти встигли не лише познайомитися й потоваришувати, а й навчилися працювати разом над досить складними завданнями, виготовляючи продукти своєї діяльності: карти, євродоміно.  На завершення – традиційний обмін подарунками і прощальний торт, який можна було б назвати «політичним» - на білосніжному тлі – прапори трьох держав: України, Польщі та Німеччини. Невеличкий феєрверк яскраво відсвічується в очах учасників.  Настав час подати одне одному руки для прощання...

Та головне у  п’яти днях, проведених разом у Польщі, - це крок до інтергації країн Європи, до дружби, взаєморозуміння  між людьми у наш непростий буремний час. А для ліцеїстів - це просто таки унікальний шанс презентувати себе на  такому високому рівні,  виявити свої знання англійської мови, свою креативність, винахідливість та лідерські здібності.