Головна Про ліцей Робота бібліотеки Талановиті митці-живописці Георгій та Данило Нарбути

Талановиті митці-живописці Георгій та Данило Нарбути

Середа, 09 березня 2016 13:15

На початку 2016 року Україна відмічає дві ювілейні дати наших  талановитих живописців Георгія (130 років) та Данила (100 років)  Нарбутів (батька та сина).  Про цих талановитих  митців під час тематичної виховної години розповіла учням III-М курсу Наталія Анатоліївна Сірик, завідувач відділом обслуговування Центральної дитячої бібліотеки.

Георгій Нарбут (9 березня 1886 - 23 травня 1920), проживши лише 34 роки,  зумів зробити фундаментальний внесок у розвиток українського мистецтва.

Універсальність обдарування та глибина інтелекту дали митцеві змогу працювати у царині акварелі й силуету, пера й олівця, шрифтової композиції й геральдичних знаків, кольорового естампа й книжкової ілюстрації, символічної картинки й анімаційної сценки.

Георгій Нарбут був творцем українського державного герба й печаті, грошових купюр і поштових марок. Йому належать дивовижної образності та яскравості екслібриси та архітектурні краєвиди.

Митець встиг проявити свій блискучий графічний дар з вичерпною повнотою, він створив власний художній всесвіт, в основу якого поклав український образотворчий фольклор – «козаки – Мамаї», килими, розписна кераміка, різьба по дереву.

Данило Георгійович Нарбут (22 січня 1916 – 3 березня 1998) – Народний художник України, лауреат Національної премії України імені Т.Г. Шевченка, син видатного художника-графіка Георгія Нарбута, почесний громадянин Черкас, провідний майстр сценографії. Він оформив близько 250 вистав у різних театрах України, з них - п’ята частина – на черкаській сцені. Саме черкаський період творчості Данила Нарбута є найбільш плідним і яскравим у біографії художника.

Данило Нарбут – талановитий майстер театрального костюма. Він прекрасно знав його історію, його етнографічні особливості, умів виразно і принципово точно використати це на сцені.

Своїм нащадкам митець залишив роботи, присвячені історії Київської Русі, життю волелюбного козацтва, природі України, полотна на теми українських свят і обрядів, народного побуту та історичних героїв.

Його картини розкривають самобутність та велич Київської Русі. На полотнах «Облога міста Родень монголо-татарською навалою», «Звенигород», «Іду на ви», «Тут жили росичі», «Пристань на Дніпрі», «Старі Черкаси» передана історія в художніх образах з найдавніших часів.

Картини Д. Нарбута з народознавчо-етнографічної тематики демонструють знання автора давньої міфології, демонології, обрядів і звичаїв. До таких робіт відносяться полотна «Колядки», «Щедрий вечір», «Скоморохи». Бережливе ставлення до рідної землі, до багатовікової історії представлене у триптихах «Затоплена слава» і «Совість».

Портретна галерея українських гетьманів і полковників – помітний малярський вклад Нарбута у відроджувану історію українського народу. Дух запорізької вольниці досить цікаво і своєрідно передається Нарбутом в картині «Вибори кошового».

Остання серія його робіт – «Квіти України» – вдало поєднує символіку образів, утверджує перемогу добра на Землі, що є головним  лейтмотивом творчих надбань художника.

Скільки усього цікавого, пізнавального…

Ліцеїсти  з цікавістю слухали розповіді про талановитих Нарбутів, переглянули відеофільм «Живописний світ Данила Нарбута» та презентацію «Георгій Нарбут — найвідоміший графік сучасності»…