Головна Газета "Ліцеїст" Ліцеїст (Вересень 2015)

Ліцеїст (Вересень 2015)

Ліцей серед найкращих шкіл України

Розпочався новий навчальний рік для учнів  та педагогів ліцею, від якого ми чекаємо, як і завжди, нових звершень та перемог.  Для нас  Перше  вересня нового навчального – це також і підведення підсумків  року  минулого.

Насамперед, це думки про наших випускників.  Адже саме для них це було серйозне випробовування  на самоствердження та на вибір подальшої долі, бо  на їхню долю випали такі нововведення, як державна підсумкова атестація  з української мови у формі зовнішнього незалежного оцінювання.  Кожен із них намагався не підвести свою alma mater…

І не підвели.  Усі сорок випускників ліцею  за даними Українського центру оцінювання якості освіти подолали пороговий бал і отримали можливість вступати до Вищих навчальних закладів.

70 %  випускників написали роботи на високому та достатньому рівнях! Готувала, допомагала й переживала за них досвідчений учитель-професіонал  української мови та літератури Тетяна Володимирівна Береговенко.

Хочу назвати  випускників, які найкраще склали цей іспит. Це Мурашкіна Наталія та Булика Тетяна, які отримали по 12 балів. Костенко Катерина, Кодола Марина, Мороз Анастасія  отримали по 11 балів. Десять  учнів отримали  по 10 балів ( Безпала Таміла, Бутрик Сергій, Діденко Аліна, Затхей Марія, Ратушня Альона, Шпак Анатолій, Артеменко Олена, Кульбіцька Марія, Ухань Ольга, Яковенко Вероніка).

Приємно поділитись інформацією, яку оприлюднив за результатами Всеукраїнського моніторингу якості освіти Черкаський обласний інститут післядипломної освіти, що наш ліцей увійшов до 30 кращих шкіл  області за результатами ДПА у формі ЗНО, посівши 15-16 місця. Це ще раз підкреслює високий рівень підготовки наших учнів. А з 7264 шкіл України наш маленький ліцей посів 382 позицію (перед нами жодної школи з міста Сміли), а наступний навчальний заклад нашого міста на 492 - ій.

Добре  стартувавши, наші учні склали решту предметів ЗНО та стали студентами.

Як і завжди, цієї осінньої пори весь педколектив  з нетерпінням чекав  звісток від випускників, які з гордістю доповіли нам про свій вступ до вищих навчальних закладів

Більшість із них навчається сьогодні за обраним у ліцеї профілем. Майбутні медики та фармацевти навчаються у Житомирському, Львівському, Вінницькому, Сумському і Харківському медичних університетах та у Дніпропетровській медичній академії.  Наші  випускники є також  студентами Черкаських вишів. Серед переліку вишів Національний університет держаної податкової служби України, Київський національний університет ім.. Т. Шевченка, Національний університет біоресурсів та природокористування, Національний університет «Львівська політехніка», Київський національний університет культури і мистецтв, Херсонський державний університет, Харківський університет МВС.. Четверо випускників поїхали  на навчання до Польщі.

А ми, їхні наставники, продовжуємо навчати ліцеїстів першого, других, третіх та четвертих курсів. Як і кожного року, ставимо перед ними нові завдання та вчимо долати труднощі.

Тож хочеться побажати мирної,  щасливої та успішної долі нашим випускникам.

Заступник директора з навчально-виховної роботи   А.С. Бурсевич


Дмитро Чубін наш президент

Ось і відбулася 25 вересня у ліцеї подія, яку чекали з нетерпінням протягом останніх тижнів.

Вибори президента ліцею…

Цьогоріч, як і завжди, вони пройшли чесно та прозоро. Кожен мав можливість віддати свій голос за того кандидата, якого вважав достойним. До свого вибору ліцеїсти підійшли свідомо та виважено, адже розуміли, що саме від їхнього вибору буде залежати насиченість та організованість життя учнівського колективу.

Новообраним президентом 2015-2016 навчального року став учень ІІІ-М курсу (10 класу) Дмитро Чубін, а прем’єром – учениця ІІІ-Б курсу Тетяна Вергелес.

Це справжній тандем. Ділові та конкретні пропозиції Дмитра у поєднанні з творчістю Тані мають зробити ліцейне життя ще кращим.

Сподіваємося, що вони виправдають ту довіру, яку отримали від 97% ліцеїстів, адже не підтримали жодного із кандидатів лише восьмеро учнів.

Під час урочистої лінійки новообраного президента вітали усім миром. Раділи за нього та висловлювали свою підтримку. А він, у свою чергу, щиро дякував усім, хто проголосував за його кандидатуру та обіцявся дотримати усіх пунктів своєї передвиборчої програми.

Не забули привітати і уже екс-президента – Аліну Ніздрачову, яка чесно та на совість виконувала свої президентські обов’язки протягом минулого року, гідно представляла ліцей на різних рівнях, турбувалася про комфорт та затишок у закладі, організовувала акції та свята.

Тож починаються трудові будні президентської ради. Якими вони будуть, залежатиме лише від нас.


Ліцеїсти взяли участь у святкових заходах до Дня міста

Уже стало доброю традицією у другу суботу вересня відзначати День міста Сміли.

Звичайно, ліцеїсти не могли залишитися осторонь загальноміського свята.

Тому, відзначивши День здоров'я, заходилися готуватися до нових заходів. Готувалися усім ліцеєм.

Підбирали цікаві ідеї для квіткового панно, збирали  вироби для ярмарку, приносили квіти та природні матеріали, вирізали білосніжного голуба для дерева побажань, радилися щодо креативного малюнка на асфальті.

Готуючись, розуміли, що будь-яка допомога, будь-яка ідея є дуже цінною, тому не залишали поза увагою жодне побажання.

Приємно усвідомлювати, що наш заклад - дійсно дружна родина, у якій усі один одного підтримують, один за одного турбуються, допомагають...

Свої креативні ідеї у квіткове панно "З днем народження, рідне місто" вкладали учителі ліцею Л. Хуртенко, Р. Осадча, О. Гунько, Т.Береговенко, П.Цвященко, І. Коротич та небайдужі ліцеїсти.

Малювали на асфальті, розкриваючи тему "Хай сяє сонце в світі, хай щасливі будуть діти", ліцеїсти ІІ-М курсу Ліза Валявська, Анжеліка Печенюк, Саша Черненко, Аня Чурілова, Аня Галушка, Влада Лупина та Валя Мандрова разом зі своїми наставниками О. Діденко та О. Бондаренко.

Долучилися ліцеїсти і до ярмарку "Хенд Мейд", де виставили на продаж роботи, виготовлені власноручно: екоторбинки, картини з бісеру, поробки з морських мушлів, креативні магнитики на холодильник у вигляді букетів квітів, заколки для волосся, вироби з бісеру та художні картини, вишивки та ще багато чого корисного та цікавого. Опікувалися усім цим учителі ліцею Л. Чайченко-Михлик, В. Коваленко, Л. Ковтун разом із ліцеїстами К. Нечипоренко, А. Манько, А. Копійкою.

А щоб усе задумане вдалося, велику допомогу надавали працівники ліцею В.І. Чернишов, І.Г.Сюкало, за що їм велика подяка.

"Що комар, то й сила", - каже народна мудрість. Якщо ми беремося за справу разом - усе нам буде по плечу...


Енергозбереження – у структуру та систему роботи закладу

11-13 вересня у Києві в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді Міністерства освіти і науки України відбувся тренінг «Екологічна свідомість як провідна ідея сучасного освітнього процесу: діяльнісний підхід до впровадження тем енергозбереження в структуру роботи закладів освіти».

Ліцей  на тренінгу представляла Валантирець Наталія Василівна, учитель географії та екології.

Питання енергозбереження сьогодні є одними з ключових в Україні. Нестача енергоресурсів, забруднення навколишнього природного середовища, недостатнє використання альтернативних джерел енергії – ось далеко не повний перелік питань, котрий змушує українських учителів спрямовувати свої зусилля на виховання підростаючого покоління. Саме цьому поколінню у недалекому майбутньому доведеться приймати відповідальні екологічно виважені рішення.

Як навчити дитину раціонально використовувати енергію і ресурси, як переконати її в тому, що від її особистих конкретних дій багато в чому залежить економічний і екологічний добробут в Україні? Ці складні питання ставлять перед собою педагоги, які вже багато років беруть участь у проекті SPARE (міжнародний освітній проект з раціонального використання ресурсів та енергії).

Метою цього проекту є формування екологічної свідомості дітей та привернення уваги громадськості до проблем використання і заощадження енергії та енергоресурсів, охорони навколишнього природного середовища. Головним завданням SPARE є освіта в галузі енергозбереження і охорони навколишнього природного середовища, формування екологічної культури як основи мотивації енергозбереження та практично орієнтоване впровадження ідей SPARE за допомогою конкурсу «Енергія і середовище».

З учителями  майже з усіх регіонів України протягом трьох днів працювали майстри своєї справи: учені з Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», Інституту енергозбереження та енергоменеджменту, а також досвідчені та високопрофесійні педагоги з екологічного клубу «Еремурус».

Учасникам тренінгу були запропоновані сучасні інноваційні розробки та методики викладання предмету «Енергозбереження», рекомендації з організації позакласної роботи з означеної тематики, основи енергоаудиту та енергоменеджменту та еко-етичні підходи у навчанні дітей. Усі педагоги - учасники тренінгу по завершенню навчання отримали сертифікати МОН, що дають право кожному з них самостійно проводити тренінги з означеної тематики.

Навчання пройшли. Що ж тепер справа за малим – до роботи.


Відпочинок у Карпатах

З новими творчими силами розпочали учні Смілянського  природничо – математичного ліцею новий  навчальний  рік. Адже цьому передував цікавий і корисний літній відпочинок, який для багатьох дітей  став  по – справжньому незабутнім.

Чудові два тижні в карпатському селищі Космач провели 16 ліцеїстів разом із своїми керівниками Марією Волошиною  і Тетяною Береговенко.  Дмитро Бондаренко, Оксана Вдовиця, Данило Герасимчук, Артем Журавський, Антон Копійка, Еммануїл Кириченко, Дмитро Мироненко, Аліна Ніздрачова, Катерина Нікіщенко, Анна Обрежа, Єлизавета Овсійчук, Дмитро Плаксюк, Сергій Теплуха, а разом з ними і майбутні учні ліцею Владімір Теліга та Вероніка Волошина отримували знання в Міжнародній літній зеленій школі під керівництвом зіркового складу кандидатів наук та професорів Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Літо 2015 для юних мандрівників із Сміли завдяки  досвідченим викладачам  було  багате на враження: цікаві досліди з фізики з Наталією Башмаковою, екологічні рейди з Юрієм Солобаєм, нічні спостереження за зоряним небом з Олександром Баранським, палеонтологічні  експедиції з Леонідом Горобцем. Небагатьом українським школярам вдається побувати на такій -  от лекції: пізнавати нове, сидячи на колоді посеред гірської річки, опустивши ноги у прохолодну воду спекотного дня та ще й розглядаючи із рук справжнього науковця шматочок сланцю із відбитком рибки, якій бозна – скільки мільйонів років довелося сконати, щоб презентувати нині для нас палеонтологічну цінність.

Для людей міського типу цивілізації було цікаво побачити життя, побут, місцеві звичаї  жителів Івано – Франківщини.  Смілян вразила Космач – Ставицька  школа серед зелених гір на величезній смарагдовій галявині,  оточеній  копичками сіна. Ось саме там ліцеїсти і мешкали  в екологічно чистому середовищі. Розповідають, що у жителів великих міст навіть голова йде обертом  від  тутешнього повітря, таке воно чисте і первозданне.

Разом зі смілянськими ліцеїстами  навчалися та відпочивали  ще й  школярі з Сєвєродонецька, Нововолинська  та Києва.  У рамках Зеленої  школи   за підтримки  фонду  «Відкрита політика» делегації з усіх куточків України також взяли участь у роботі  щорічного етнофестивалю «Як намалювати птаха?», який  з великим ентузіазмом організовує  директор соціальних програм, кандидат історичних наук Ірина Жданова.

Удень –  цікаві заняття з фізики, біології, палеонтології, екології. А увечері  - зібрання  біля вечірньої ватри,  де представники з ліцеїв Нововолинська, Сєвєродонецька, Києва  та Сміли розповідали  про свої міста і  школи. Усі дізналися і про красу Волинського краю, і про мужність і патріотизм жителів Сходу, які в умовах війни і навіть окупації не втрачають почуття єдності держави і бажання зберегти єдину Україну. Президент Смілянського природничо- математичного ліцею  Аліна Ніздрачова  презентувала наш  навчальний заклад  та зазначила, що  це маленька держава, яка має свій герб, свій прапор та гімн. І  над карпатською полониною зазвучали слова: «Слався, світлий ліцей…».  Підлітки полюбляють  спілкування в тісному колі,  тому вони часто спілкувалися  в неофіційній обстановці: лунали пісні, звуки гітари, радісний сміх, бувало і тихе шепотіння, адже не обійшлося і без взаємних почуттів під зорями.

Запам’яталися також і майстер - класи з гончарства під керівництвом пані Лесі Денисенко – Яременко (вона гончар уже в шостому поколінні). Глина, з якою працювали учасники фестивалю, теж мала символічне значення: цей спеціально приготований матеріал пані Леся привезла із Слов’янська, визволеного воїнами АТО.

Троїсті музики, запальні фольклорні танці, гуцульський колорит у кожній вишиванці, в кожному звукові, у пейзажі, у душах людей, спалахи нічної ватри, свято Івана Купала, організоване відомим кобзарем Тарасом Компаніченком, який зіграв одну з головних ролей у відомому фільмі «Поводир».  Особливого колориту це дійство набуло завдяки  участі наших юних смілянських співачок: Аліни Манько, Єлизавети Овсійчук та незмінного лідера – Оксани Вдовиці, яка своєю грою на сопілці полонила серця учасників фестивалю.

Організатори Міжнародної літньої зеленої школи  забезпечили юним учасникам заходів належні умови проживання, розмаїття цікавих занять та захопливих екскурсій і прогулянок: ніхто не сумував, щоб усі  були задіяні та зацікавлені. Разом діти зійшли на багато карпатських узгір’їв. А збагатившись новими знаннями та враженнями, смілянські ліцеїсти повернулися до рідного міста, щоб з новими силами долати нові вершини знань.

 

Тетяна Береговенко – учитель української мови та літератури ліцею


Підсумкова сесія для учасників Міжнародної зеленої школи

На підсумкову літню сесію до Києва запросили ліцеїстів – учасників  Міжнародної  зеленої школи.  Аня Обрежа, Дмитро Мироненко, Владімір Теліга разом зі своїм учителем фізики та астрономії М.С. Волошиною відвідали цікаві та пізнавальні заходи.

Початок подорожі розпочався з Палеонтологічного музею, де відбулася лекція кандидата біологічних наук, провідного спеціаліста сучасної палеонтології  Леоніда Горобця.  По тому   юні науковці відвідали парк ім. Тараса Шевченка, де  дізналися багато чого нового під час  інноваційного заходу – наукового пікніка.  Ліцеїсти   побачили речі, зроблені  учнями  Інженерної  академії.   Ці вироби  демонстрували найновіші досягнення  робототехніки.

Для естетів цікавим став майстер – клас по   вив’язуванню   головних уборів разом із В. Щибрею, аспірантом  Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології  ім. М. Т. Рильського. Цікавість дітей викликала і презентація знахідок палеонтологічної експедиції V  Міжнародної школи, наприклад, - каменя  з відбитками водоростей, якому мільйони років! А також усі відвідувачі наукового пікніка мали змогу потанцювати запальні українські танці разом із гуртом «Занедбанці».

А потім  - омріяний  вільний час, який  провели весело, відсвяткувавши День фізкультури і  спорту на Майдані Незалежності.

А от вечірня програма  продовжилася в обсерваторії  КНУ ім. Тараса Шевченка в с. Лісники, де усі  почули  вітальне слово від організаторів  та отримали  сертифікати  учасників  Міжнародної літньої  зеленої школи  особисто з рук  генерального директора  фонду «Відкрита політика» кандидата історичних  наук Ірини  Жданової.

Посмакувавши  чаєм зі смаколиками, усі  з насолодою поринули взором у нічне небом. Займалися    астрономічними спостереженнями разом з керівником секції,  одним із найкращих візуалів – астрономів світу   Олександром  Баранським.

Наступного  дня  мали чудову нагоду прослухати лекції  співробітників Інституту теоретичної фізики ім. М.М.Боголюбова, кандидата  фізико-математичних  наук  Д.Якубовського  «Сучасний погляд на проблему темної матерії» та В.Кравчука «Сучасні магнітні наноматеріали».

Отже, як бачимо, без смілянських  ліцеїстів уже не обходяться багато  наукових заходів  високого всеукраїнського рівня, зокрема уже маємо запрошення до участі в роботі  осінньої та зимової сесій   Міжнародної зеленої школи.


Олімпійський тиждень у ліцеї

Так швидко промайнуло літо...

Не встигли зогледітись, як уже й два тижні нового навчального року пробігли, залишивши по собі теплі спогади про насичені подіями дні.

Другий тиждень навчання, зазвичай, приурочений Олімпійському тижню.

Протягом п'яти днів ліцеїсти мали нагоду ближче познайомитися з різноманітними видами спорту, готуючи стіннівки, дізнатися про досягнення українців на спортивних теренах, почути нові імена олімпійських чемпіонів з різних видів спорту, включаючи і інваспорт. А ще пограти у волейбол, організувати футбольний турнір та відчути радість перемоги під час Дня здоров'я. А він видався напрочуд цікавим та веселим.

Кожен знайшов собі завдання на спортивних станціях до душі. Хтось скакав на скакалці, хтось "ниряв" у воду за смачними осінніми яблуками, хтось ходив на ходулях, поціляв м'ячиком у ціль, виконував контрольні кидки у баскетбольне кільце, складав кубік-рубік, міряв ложкою воду.

Гамірно було на ліцейному подвір'ї.

Особливі емоції викликала спортивна естафета. А ще більше емоцій було під час перетягування канату...
Веселі, стомлені, щасливі, радісні та розпашілі ліцеїсти  по завершенню Дня здоров'я смакували польовою кашею, яку з любов'ю зварили старші наставники.