Головна Новини Чудеса «Софіївки»

Чудеса «Софіївки»

Автор: Svetlana   
Четвер, 23 жовтня 2014 09:58

Незабутню подорож до чудової пам’ятки паркового  мистецтва здійснили ліцеїсти у рамках проекту «Подорожуємо  Черкащиною», відвідавши незабутнє місце – дендропарк «Софіївку», що в Умані.

Цьому парку присвячена поема, його ім'ям названа планета…

Тут, у Черкаській області, в Україні, є і поля Єлисейські, і навіть міфологічна річка Стікс.

«Софіївка»…  Так названо парк на честь улюбленої дружини графа Потоцького, за задумом якого і був він створений між 1796 і 1802 роками цей унікальний зразок паркового і ландшафтного мистецтва. Майже на 180 гектарах розташувалися озера, острови, гроти, фонтани і павільйони парка. 15 мільйонів польських злотих було витрачено графом на будівництво дендропарку, а працювали при його створенні 800 кріпосних селян.

 

Але не заради розмаху і престижу старався граф Потоцький, а для того, щоб догодити своїй красуні-дружині.
Можливо, грецьке походження Софії Вітт-Потоцької - причина того, що парк переповнений античними мотивами. Тут є статуя Евріпіда, погруддя Гомера і Арістотеля, гроти Венери і Аполлона, статуї Паріса, Орфея та Амура. У парку відтворено джерело Гіппокрени, що з'явилося, згідно легенді, від удару копита крилатого коня Пегаса на горі муз Гелікон в Беотії.

Тут протікає навіть Ахеронт - підземна річка стародавніх греків. Тече вона і справді під землею. Довжина цієї української річки мертвих - 211 метрів, ширина - 3 метри. По руслу підземної річки завглибшки 1 метр цілком може проплисти човен, а щоб підземна подорож не здавалася зовсім вже похмурою і безвихідною, чотири люки пропускають слабке сонячне світло до річки.

Автором цього та  інших хитромудрих проектів Софіївського парку став польський військовий інженер Людвіг Метцель. При створенні парку він уміло використовував особливості рельєфу, розташувавши озера, канали і фонтани на різних рівнях. У результаті - майже усюди вода в озера і фонтани потрапляє самопливом. Два найкрасивіші фонтани - «Змія» і «Семиструй» - б'ють угору завдяки простому і мудрому інженерному рішенню.

Вода виривається угору під тиском, забезпеченим різницею у висоті рівня фонтану і рівня попереднього водоймища, а надлишок води з озера, де встановлений фонтан, так само самоплив зливається у водоймище нижче. При цьому висота струменів фонтану «Змія»  досягає 14 метрів.

Софіївський парк - це не тільки чудеса інженерної думки, це і літопис людських пристрастей і емоцій. Є в нім грот «Страху і сумнівів», а грот «Громовий» або «Левовий» в народі називають «Гротом щастя» через слова, що викарбувані в нім по-польськи. «Забудь тут пам'ять про нещастя і прийми щастя вище, якщо ж ти щасливий, так будь ще щасливіше», - закликає напис.

На жаль, є в архітектурі парку і трагічні нотки. У Темпійській долині було посаджено дев'ять беріз, щоб позначити дев'ять дітей щасливого сімейства Потоцких.  Але,  до безутішного горя графа, троє дітей загинули в ранньому віці. І після цього в парку з'явилися Усічена    колона і водоспад «Три сльози», присвячені цим сумним подіям.
Острів любові, Рожевий павільйон, поля Єлисейські… Усіх чудес Софіївського парку просто не перерахувати, а прогулянка по ньому вимагає цілого дня, не менше.

Ми це відчули. Для нас, ліцеїстів, це був день, повний дивовижних відкриттів, емоційного підйому, цікавих зустрічей  і відкриттів. А ще нас оточувала прекрасна природа, напоєна осінніми нотками, убрана в багряно-жовті шати, усміхнена і золотава під промінчиками сонця, таємнича та недоторканна в ранковому тумані, ніжна та тендітна під ледь чутними порухами вітру. І ми – щасливі від того, що можемо милуватися цією красою…

Ірина Кисіль - учениця І-Б курсу