Головна Газета "Ліцеїст" Ліцеїст (Березень 2013)

Ліцеїст (Березень 2013)

Калейдоскоп подій

Науково-практичний семінар

13 березня 2013 року на базі Черкаського ОІПОПП проведено обласний науково-практичний семінар директорів ліцеїв, гімназій, колегіумів з проблеми «Формування компетентного випускника ліцею, гімназії, колегіуму в контексті Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти».

У роботі семінару взяла участь начальник відділу дошкільної і загальної середньої освіти Головного управління освіти і науки Черкаської облдержадміністрації Гордуновська Людмила Віталіївна.

Семінар відкрила ректор Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників, доцент, кандидат педагогічних наук Чепурна Наталія Миколаївна. Вона наголосила, що з 1 вересня 2012 року в загальноосвітніх навчальних закладах України впроваджується новий Державний стандарт початкової загальної освіти, затверджений у квітні 2011 року. Державний стандарт базової освіти буде впроваджено з 1 вересня 2013 року, а старшої шкільної освіти – з 1 вересня 2018 року.

Виступаючі розкрили такі важливі ключові поняття, як:

  • вміння вчитися;
  • вміння спілкуватися державною та іноземними мовами;
  • математична і базова компетентності в галузі природознавства і техніки;
  • загальнокультурна;
  • громадянська;
  • здоров'язбережувальна;
  • компетентності з ІКТ;
  • підприємницька;
  • соціальна

Із досвідом роботи з питання «Шляхи формування ключових компетентностей у загальноосвітньому навчальному закладі» виступили директори: Вірченко О.Ю. (Корсунь-Шевченківський ліцей); Денисюк Л.І. (Золотоніська гімназія ім. С.Д.Скляренка); Стороженко Н.А. (Монастирищенський НВК «Ліцей – загальноосвітня школ І-ІІІ ступенів «Ерудит»); Гнідая С.А. (Смілянський природничо-математичний ліцей); Жуган Н.Г. (Городищенський економічний ліцей).

(За матеріалами сайта http://oipopp.ed-sp.net/)


«Шевченків світ в буянні фарб – сплетінні ліній…»

9 березня Україна відмічала 199-річницю з дня народження Великого Кобзаря.

Уся творчість Тараса Шевченка перейнята широкою зворушливою задушевністю, зігріта палкою любов’ю до людини, вона різноманітна і багатогранна…

Доторкнутися до творчості Великого Кобзаря, почути  проникливу поезію, відчути силу і міць шевченківського вірша – такою була мета спільного заходу Центральної міської бібліотеки імені О.Журливої та учнів ліцею.

Дев’ятикласники мали нагоду стати учасниками літературно-мистецької композиції «Шевченків світ в буянні фарб – сплетінні ліній…», що пройшла у приміщенні ЦМБ.

Наталія Плієва, заввідділом юнацтва, ознайомила присутніх із життям і творчим шляхом Тараса Григоровича, особливу увагу приділивши мистецькій спадщині нашого відомого земляка. ЇЇ розповідь супроводжувалася відеодемонстрацією картин Шевченка періоду 1830-1860 років.

Ліцеїсти в свою чергу проникливо та задушевно декламували  поезію Великого Кобзаря.

Під час проведення заходу учні могли любуватися виставкою робіт Тамари Євгенівни Зеленецької – вишитими картинами, присвяченими Т.Г. Шевченкові та із захопленням слухали її розповідь про створення картин та про те, що надихає її на творчість.

Зустріч була сповнена теплотою та щирістю, адже серед поезій та картин  Тараса Григоровича кожен може знайти для себе саме ту, яка найбільше припаде до душі…


Про слухання у Верховній Раді

27 лютого 2013 року у Комітеті Верховної Ради України з питань науки і освіти відбулися слухання на тему: «Про законодавче забезпечення розвитку вищої освіти в Україні». В слуханнях взяли участь представники освітянської сфери, представники ЗМІ, громадського сектору, студентських організацій та інші. Черкаську область на слуханнях представляла наш директор Гнідая Софія Анатоліївна.


Виставка "Сучасна освіта в Україні-2013"

25 лютого 2013 року  у Київському палаці дітей та юнацтва відбулося урочисте відкриття XVІ Міжнародної виставки навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні – 2013».

У рамках роботи виставки відбулось багато цікавих освітянських заходів, одним із яких було підведення підсумків ІІІ Всеукраїнського конкурсу обдарованої молоді та її наставників "Первоцвіт". Педагогічний колектив ліцею було відзначено Дипломом виставки.


Бажаємо перемоги!

Учень ІІІ-М курсу нашого ліцею Андрій Реньгач виборов почесне право представляти Черкаську область на Всеукраїнській олімпіаді з фізики, яка відбудеться у місті Києві на весняних канікулах.

Бажаємо нашому Андрієві сили, зібраності та кмітливості, щоб достойно захистити свої знання!


Ініціатива євро клубу «Ми – разом!»

Що таке милосердя? Це пережиток минулої епохи чи те, до чого  покликана кожна людина, незалежно від кольору шкіри, віку чи становища в суспільстві?

Хтось милосердя вважає сьогодні неактуальним і твердить, що воно є рисою слабохарактерної людини. Натомість чимало людей творення милосердя вважає справою усього свого життя і задля справ милосердя ці люди жертвують усім: владою, місцем у суспільстві, матеріальними благами тощо. Отже, на милосердя, як і на любов, існує чимало різних поглядів.

У своєму закладі намагаємося прищепити цю рису ще з дитинства, щоб діти чітко усвідомлювали, що їхня допомога потрібна завжди. Адже поряд із нами живуть люди, яким конче необхідно допомогти.

Під час проведення євромасляної кожен клас  та учителі зібрали  кошти  від продажу млинців, солодкої випічки, напоїв. Усього було зібрано 634 гривні.

За ініціативи євроклубу, на лінійці, усім ліцеєм вирішили передати ці кошти для благодійного фонду міста Сміли, що займається організацією безкоштовних обідів для безпритульних людей.

Ми упевнені, що милосердя ґрунтується на таких якостях, як уважність, турботливість і доброзичливість. Воно ніколи не з'явиться там, де панує брутальність, байдужість і гордість.  Тому, проявляючи милосердя, ми надаємо допомогу у першу чергу самим собі, стаючи чистішим і добрішим.

 

Вітаємо переможців Intel-Техно Україна 2013!

З 19 по 22 лютого в стінах Київського Політехнічного Інституту, за підтримки представництва корпорації Intel в Україні, пройшов конкурс науково-технічної творчості для школярів Intel-Техно Україна – Національний етап міжнародного конкурсу Intel ISEF (International Engineering Fair). Заходи Конкурсу пройшли під патронатом Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки,молоді та спорту України за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

На огляд відвідувачів та оцінку журі було представлено проекти в п’яти категоріях знань: Фізика та Астрономія, Математика, Інженерія, Комп’ютерні науки, Енергетика. Всі конкурсанти змагалися за право поїздки на всесвітній фінал конкурсу, що відбудеться 12-17 травня у м. Фінікс, США.

Ліцеїсти Карина Стогній та Марина Бакуменко презентували роботу «Боротьба з бурульками засобами використання теплових ресурсів під час опалювального сезону», Сергій Желтяков та Оксана Парахневич – «Перетворимо витрати на користь». (Використання високовольтних ліній електропередач для виробництва електроенергії в акумулюючих установках). А Олександр Поліщук представив поважному журі свою роботу на тему «Шумоенергетика. Не пропусти енергію крізь вуха».

За підсумками змагань маємо такі результати:

За категорією “Інженерія” третє місце посіли Карина Стогній та Марина Бакуменко, а за категорією "Енергетика" Сергій Желтяков та Оксана Парахневич посіли четверте призове місце.

Окремої Нагороди Сталого Розвитку від корпорації Ріко удостоїлись Сергій Желтяков та Оксана Парахневич за свою роботу.

Вітаємо переможців та їхнього наукового керівника, учителя фізики ліцею Ольгу В'ячеславівну Чуйко! Бажаємо їм успіхів у подальшій творчій діяльності.

Нарада учасників спільного проекту eTwinning Plus

26 лютого 2013 року у Києві відбулася нарада учасників спільного проекту eTwinning Plus.
Ліцей на нараді представляли директор закладу Софія Анатоліївна Гнідая та учитель англійської мови Тетяна Євгенівна Ярмиш.
Проект eTwinning – ініціатива Європейської Комісії, спрямована на розвиток співпраці європейських шкіл за допомогою інформаційних і комунікаційних технологій шляхом надання необхідних інструментів. Учителі та школярі, зареєстровані в мережі eTwinning, отримують можливість реалізації спільних проектів з європейськими школами.
eTwinning Plus – робочий простір програми eTwinning в рамках Східного партнерства.
У 2013 році до eTwinning Plus приєдналися Україна, Республіка Молдова, Азербайджанська Республіка, Грузія, Республіка Вірменія та Республіка Туніс. Участь у цьому проекті дозволить українським учням підвищити мотивацію вивчення іноземних мов та покращити навички використання інформаційних технологій. Вчителі, в свою чергу, встановлюватимуть прямі контакти з фахівцями інших європейських країн, обмінюватися досвідом та опановувати закордонні методи викладання.

У програмі презентації проекту було розглянуто такі питання:

– основні засади програм eTwinning і eTwinning Plus;
– актуальність та значимість ініціативи проведення проекту для України в цілому;
– можливості, які відкриває eTwinning Plus для українських вчителів та школярів;
– практична інформація про участь шкіл у проекті.

У проведенні наради брали участь:
• Б.М. Жебровський – заступник Міністра освіти і науки, молоді та спорту України;
• Віра Рибак – керівник сектору освіти, науки, технологій та інформаційного суспільства Представництва Європейського Союзу в Україні;
• Сергій Теплов – керівник проекту eTwinning Plus в Україні;
• Представник Британської Ради в Україні;
• Представник Goethe-Institut в Україні;
• Представник посольства Франції в Україні;
• Оксана Коваленко – головний спеціаліст Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України;
• Валентина Веліченко та Олена Коваленко – представники PSA eTwinning Plus в Україні.
Та найголовнішим є те, що участь ліцеїстів у міжнародних проектах надасть їм виняткову можливість познайомитися з іншими культурами – учні не лише матимуть нагоду дізнатися більше про життя людей в інших країнах, але й зможуть розповісти міжнародній аудиторії про культуру своєї країни, її цінності та традиції.


Колоритна Євромасляна

Ах ця колоритна, улюблена усіма нами Масляна!

Масляна (Масниця) – свято, яке символізує прощання із зимою і зустріч весни. За церковним традиціям, тиждень масляної носить назву сирного або мясопустного, що пов'язано зі стравами, які готуються протягом цього періоду.
В Україні, в перший день Масляної, за традицією готують млинці на маслі і, звичайно ж, роблять вареники із сметаною і сиром. А потім протягом усього тижня святкують, пригощають один одного смакотою аж до Прощеної неділі.

То як же і нам було не приєднатися до такого чудового дійства, як Масляна, правда зі своїм, ліцейним, колоритом, адже святкували ми – євро масляну.

Кожен курс отримав завдання поцікавитися, як святкується Масляна у країнах Європи: Польщі, Великобританії, Чехії, Німеччині та інших,- підготувати постери про найвишуканіші страви та традиції, пов’язані зі святкуваннями, та представити на ярмарок приготовлені ласощі.

І як виявилося, дізналися ой як багато чого цікавого.

Наприклад, у Німеччині на Масляну прийнято пекти оладки і готувати домашню ковбасу. Англійці ж не тільки готують, а й беруть участь у змаганнях з бігу наввипередки, та ще й з розпеченими сковорідками, на яких у цей час знаходяться млинці. Не ображають і холостяків у Польщі, їх прийнято пригощати пончиками, оладками, і солодким хмизом, а також – жартівливо тягають за волосся…

Ліцеїстів же з Масляною вітали гуртківці театрального класу: Катя Нечипоренко, Аліна Манько, Наташа Черв’як, Оксана Вдовиця, Роман Король, Денис Ткаченко, Роман Купріян, Марина Кодола, Вероніка Яковенко, Інна Сторожук. Вони разом з керівником гуртка Оленою Олексіївною Діденко підготували дійство про святкування Масляної в Україні: про народження Колодки, про смачне частування, про веселощі та ігрища, про зустріч весни… А як зачарували усіх веснянки, які діти виконували акапелло та під супровід чарівної мелодії сопілки.

А яким різноманіттям страв пишався кожен стіл. І чого тут тільки не було: і млинці з різними начинками, і вареники з сиром, і солодкий хмиз, і пончики, і ватрушки, і кнедлики, і кренделики та налісники, пироги та пиріжечки, а ще узвар та різні солодкі напої… Кожен міг для себе обрати улюблену страву і за символічну плату поласувати нею.Смакота була неймовірна!!!

А ще ми усі зрозуміли, що такі свята об’єднують, приносять радість від спілкування, від спільної справи…

Ах ця колоритна, улюблена усіма нами Масляна! І як шкода, що усе хороше так швидко закінчується.Роботу в проекті «Навчаймося разом» завершено

14-15 березня у місті Києві пройшла заключна конференція по проекту Connecting Classrooms (Навчаймося разом).

Ліцей на конференції представляли учитель української мови та літератури Тетяна Береговенко та учениці ІІІ-Б курсу Карина Стогній і Юлія Дмитренко.

Протягом двох днів учасники конференції підбивали підсумки роботи і брали участь в різноманітних тренінгах, що мали на меті удосконалити мовні навички та лідерські якості учасників.

Першого дня нам найбільше сподобався тренінг лідерів, у ході якого ми виконували різні командні завдання, наприклад: знайти з-поміж учасників людину, друг якої навчається за кордоном, або ж збудувати вежу з трубочок для соку. Це було справді надзвичайно цікаво та весело. Крім того, виконуючи завдання, ми познайомились краще та знайшли нових друзів.

У кінці першого дня ми з друзями із Севастополя вирішили прогулятися вечірнім Києвом. Під час прогулянки зробили безліч чудових фото, жартували і навіть маленький дощик не зіпсував нам настрій.

Наступний день особливо запам’ятався мовним тренінгом, який для нас провела волонтер Британської Ради – Arche. Було так захоплююче відгадувати професії, задаючи обмежену кількість питань англійською мовою, або ж спланувати, які професії ми б хотіли освоїти за 100 років життя. Дякуючи цьому тренінгу, ми вдосконалили навички спілкування, що є дуже важливим при вивченні іноземної мови.

Отже, заключна конференція, Connecting Classrooms, як і протягом минулих трьох років, подарувала нам незабутні враження та безцінний досвід.

Карина Стогній, Юлія Дмитренко –
учасниці проекту«З двох зроби три»

Польща пройшла нелегкий шлях у боротьбі за свою свободу і самовизначення, зараз це одна з перших країн Європейського Союзу. Вона впевнено крокує вперед, але при цьому не забуває озиратися назад, аби не повторити минулих помилок, закликаючи до цього і своїх сусідів, колишніх ворогів, а тепер - друзів, перша з яких – Німеччина.

З цією метою в обох країнах створено багато фондів, чия діяльність спрямована на побудову спільної мирної Європи, збереження пам’яті про минуле та виховання у молоді відповідальності за майбутнє. У Польщі у 1990 році в селищі Кшижовій в роковини падіння берлінської стіни була заснована фундація «Кшижова – для європейського порозуміння». Саме тут у 1989 році зустрілися канцлер ФРН Гельмут Коль та перший прем’єр-міністр пострадянської Польщі Тадеуш Мазовецький і була відслужена «меса примирення». З падінням берлінської стіни почався процес об’єднання не лише Німеччини, а й усієї Європи. А Кшижова стала місцем міжнародних зустрічей.

Щорічно фундація реалізує понад 700 проектів, спрямованих на побудову мостів між історією та сучасністю, а також на підтримку діалогу між старшим та прийдешнім поколіннями. Учасниками таких проектів є молодь, учні та студенти, з Німеччини, Польщі та інших європейських країн (а з 2005 року і з України), люди старшого покоління, свідки історії, вчителі та педагоги, для яких проводять спеціальні семінари, де обговорюються питання суспільства, політики, культури та навчання сьогоденної Європи.

«З двох зроби три» - це назва семінарів, організованих фундацією «Кшижова»під час яких обговорюються можливості та аспекти тристоронніх зустрічей молоді.

Цього року Кшижова радо зустрічала учасників якими стали 37 учителів з Польщі, Німеччини та України. 11 представників від кожної країни відбиралися на конкурсній основі. У число українських учасників пощастило потрапити і мені.

З 10 по 14 березня у стінах палацу, а зараз – міжнародного дому зустрічі молоді, велися розмови про способи організації дієвого тристороннього обміну, про можливі проектні ідеї, про методи роботи з дитячими групами з різних країн, а також про можливості дофінансування проектів. Для того, щоб ми змогли все краще зрозуміти та запам’ятати, з нами проводили тренінги, ігри, бесіди, які можуть стати доброю платформою для налагодження дружніх стосунків між дітьми. У такий спосіб учасникам семінару наглядно продемонстрували оптимальну схему організації тристоронніх зустрічей. Ми також отримали практичні рекомендації щодо розробок тем і ідей проектів. Для ефективної роботи всіх учасників семінару було забезпечено синхронний переклад трьома мовами. А ще ми мали нагоду поглибити свої знання про інші країни: в рамках семінару був організований міжнародний вечір, на якому кожна з сторін представляла свою культуру.

Неординарно відбулася екскурсія Вроцлавом. Кожна група, що складалася з представників трьох країн, отримала завдання знайти відповіді на запитання, пов’язані з визначними місцями міста та сфотографувати їх.

Семінар закінчився, але він неодмінно матиме продовження в багатьох цікавих та корисних справах. Попереду узгодження теми та блоків проекту, віртуальне знайомство з нашими польськими та німецькими партнерами, захоплюючі подорожі ліцеїстів до цих країн та зустрічі з ними на українській землі.