«З двох зроби три»

Польща пройшла нелегкий шлях у боротьбі за свою свободу і самовизначення, зараз це одна з перших країн Європейського Союзу. Вона впевнено крокує вперед, але при цьому не забуває озиратися назад, аби не повторити минулих помилок, закликаючи до цього і своїх сусідів, колишніх ворогів, а тепер - друзів,  перша з яких – Німеччина.

З цією метою в обох країнах створено багато фондів, чия діяльність спрямована на побудову спільної мирної Європи, збереження пам’яті про минуле та виховання у молоді відповідальності за майбутнє. У Польщі у 1990 році в селищі Кшижовій в роковини падіння берлінської стіни була заснована фундація «Кшижова – для європейського порозуміння». Саме тут у 1989 році зустрілися канцлер ФРН Гельмут Коль та перший прем’єр-міністр пострадянської Польщі Тадеуш Мазовецький і була відслужена «меса примирення». З падінням берлінської стіни почався процес об’єднання не лише Німеччини, а й усієї Європи. А Кшижова стала місцем міжнародних зустрічей.

Щорічно фундація реалізує понад 700 проектів, спрямованих на побудову мостів між історією та сучасністю, а також на підтримку діалогу між старшим та прийдешнім поколіннями. Учасниками таких проектів є молодь, учні та студенти, з Німеччини, Польщі та інших європейських країн (а з 2005 року і з України), люди старшого покоління, свідки історії, вчителі та педагоги, для яких проводять спеціальні семінари, де обговорюються питання суспільства, політики, культури та навчання сьогоденної Європи.

«З двох зроби три» - це назва  семінарів, організованих фундацією «Кшижова»під час яких обговорюються можливості та аспекти тристоронніх зустрічей молоді.

Цього року Кшижова радо зустрічала учасників  якими стали 37 учителів з Польщі, Німеччини та України. 11 представників від кожної країни відбиралися на конкурсній основі. У число українських учасників пощастило потрапити і мені.

З 10 по 14 березня у стінах палацу, а зараз – міжнародного дому зустрічі молоді, велися розмови про способи організації дієвого тристороннього обміну, про можливі проектні ідеї, про методи роботи з дитячими групами з різних країн, а також про можливості дофінансування проектів. Для того, щоб ми змогли все краще зрозуміти та запам’ятати, з нами проводили тренінги, ігри, бесіди, які можуть стати доброю платформою для налагодження дружніх стосунків між дітьми. У такий спосіб учасникам семінару наглядно продемонстрували оптимальну схему організації тристоронніх зустрічей. Ми також отримали практичні рекомендації щодо розробок тем і ідей проектів. Для ефективної роботи всіх учасників семінару було забезпечено синхронний переклад трьома мовами. А ще ми мали нагоду поглибити свої знання про інші країни: в рамках семінару був організований міжнародний вечір, на якому кожна з сторін представляла свою культуру.

Неординарно відбулася екскурсія Вроцлавом. Кожна група, що складалася з представників трьох країн, отримала завдання знайти відповіді на запитання, пов’язані з визначними місцями міста та сфотографувати їх.

Семінар закінчився, але він неодмінно матиме продовження в багатьох цікавих та корисних справах. Попереду узгодження теми та блоків проекту, віртуальне знайомство з нашими польськими та німецькими партнерами, захоплюючі подорожі ліцеїстів до цих країн та зустрічі з ними на українській землі.